Menu close
14.02.2021

Czy możecie sobie wyobrazić coś lepszego w zimowy wieczór, gdy śnieg pada za oknem, niż ciasto na kolację? Ciasto pełne wegańskiego masła, kruche i delikatne. A jeśli wcale nie jest to tarta na słodko? Jeszcze lepiej! Kruche ciasto wypełnione po brzegi wytrawnym farszem, pełnym korzennych warzyw i soczewicy, doprawionym we francuskim stylu - z ziołami prowansalskimi i czerwonym, wytrawnym winem.

Ten wegański “meat” pie jest ostatnio moim ulubionym daniem - idealnie zrównoważony, głęboki smak nadzienia z soczewicą i delikatne, kruchutkie, maślane ciasto jest cudownym połączeniem.

Pie smakuje pysznie na świeżo, ale możecie spokojnie przechowywać go w lodówce i odgrzewać w piekarniku w kolejnych dniach. Jeśli chcecie przyszykować go na elegancki obiad, zróbcie to dzień wcześniej i odgrzejcie schłodzone kawałki. Niestety zaraz po upieczeniu ciężko przekroić ciasto tak, żeby cały farsz pozostał w środku. Innym pomysłem będzie zrobienie mini pajów - dla każdego z gości jedna porcja - wtedy nie musicie przejmować się krojeniem 😉

Jeżeli możecie jeść mąkę pszenną, możecie zastąpić nią mąki: ryżową, z tapioki i amarantusa. Pozostawcie jednak, jeśli jest to możliwe, mąkę gryczaną i migdałową. Ta pierwsza daje świetny, gorzkawy i “pełny” smak w wytrawnym cieście kruchym, natomiast mąka migdałowa dodaje mu kruchości.

zdjecie

Lista zakupów (26cm blaszka do tarty):

Ciasto:

Farsz:

Zasmażka, dodawana do farszu:

Przepis

Soczewicę zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odkładamy na ok. 15 minut. Następnie odlewamy wodę.

Siekamy cebulę. Marchewkę, selera i pieczarki kroimy na średniej wielkości kawałki.

W głębokiej patelni rozgrzewamy olej. Dodajemy zielę angielskie, kargamon i liście laurowe. Smażymy ok. 1 minuty.

Do przypraw dodajemy pieczarki i smażymy ok. 2 minut. Następnie cebulę - gdy się zeszkli, na patelnię wrzucamy marchewkę i selera. Podsmażamy ok. 3 minut.

Dodajemy wino i czekamy aż odparuje.

Następnie dodajemy soczewicę i zalewamy ją bulionem. Doprawiamy dymem wędzarniczym, płatkami drożdżowymi, ziołami prowansalskimi i solą.

Dusimy na średnim ogniu do ugotowania soczewicy (ok. 20 minut).

W tym czasie przygotowujemy zasmażkę do zagęszczenia sosu.

W rondelku roztapiamy masło (lub podgrzewamy olej). Dodajemy mąkę i mieszamy na małym ogniu (tak, żeby się nie przypaliło) do momentu uzyskania jednolitej “pasty”. Chwilę podgrzewamy (nie może się zbrązowić).

Dodajemy mleko i mieszamy, aż zgęstnieje. Na koniec doprawiamy solą.

Dodajemy do farszu i dokładnie mieszamy.

zdjecie

Przygotowujemy ciasto:

Masło przekładamy do zamrażarki.

W zimnej aquafabie rozpuszczamy zamiennik jajka i wkładamy do lodówki.

Wszystkie mąki przesiewamy na stolnicę lub blat.

Dodajemy sól, proszek do pieczenia i mieszamy.

Prosto z zamrażalnika do ciasta dodajemy masło, siekamy nożem lub specjalnym nożykiem do kruchego ciasta aż do uzyskania kawałków oleju wielkości ziarenek groszku.

Wtedy dodajemy śmietanę, lodowate “jajko” i ocet. Zagniatamy jak najszybciej delikatnymi ruchami końcówek palców, aby jak najmniej zagrzać ciasto.

Formujemy kulkę, zawijamy w folię spożywczą lub woskowijkę i wkładamy do lodówki najlepiej na minimum 3 godziny (ale stanowczo nie mniej niż 30 minut).

Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni na termoobiegu.

Ciasto dzielimy na 2 kawałki mniej więcej w proporcji 2/5 do 3/5. Mniejszą część wkładamy do lodówki. Większą wałkujemy pomiędzy dwoma kawałkami folii w kształ okręgu. Przenosimy na wałku do blaszki na tartę. Dociskamy brzegi tak, by lekko wystawały ponad blaszkę i dziurawimy w kilku miejscach ciasto widelcem.

Wkładamy do piekarnika zmniejszając jednocześnie temperaturę do 200 stopni. Pieczemy ok. 10 minut.

Wyciągamy ciasto z piekarnika. Do blaszki dodajemy przygotowany wcześniej farsz.

zdjecie

zdjecie

Drugą część ciasta wałkujemy pomiędzy dwoma arkuszami folii.

Układamy ciasto na farszu, zamykając tartę. Dociskamy brzegi, łącząc górę z dołem tarty.

zdjecie

Wycinamy w cieście kilka dziurek.

zdjecie

Pieczemy ok. 30 minut, aż góra będzie złocista.

Delikatnie studzimy. Podajemy pokrojone na kawałki.

PS: Jeśli chcecie, by tarta po przekrojeniu zachowała swój kształ i się nie rozwaliła, najlepiej upiec ją dzień wcześniej, schłodzić i podgrzać ponownie. W ten sposób po pokrojeniu zachowamy idealny kształt kawałków.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

14.02.2021
Obserwuj Pokarmlove w mediach społecznościowych
© 2016-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.