Menu close
01.11.2020

Ciasto ucierane jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. Może nie jest tak wyszukane jak biszkopt, ale dzięki temu jest dużo prostsze w przygotowaniu (zwłaszcza w wersji wegańskiej i bezglutenowej) i nie trzeba z drżeniem rąk patrzeć przez okienko piekarnika czy rośnie, a później załamywać się, gdy opadnie. Swoją drogą ciasto, które hiszpanie nazywają bizcocho, to właśnie taki nasz swojski ucieraniec ;)

Uwielbiam je też za jego uniwersalność - nie ma chyba sezonowego owocu, który nie pasowałby do tego ciasta. Do wersji z jabłkami idealnie pasują oczywiście rozgrzewające, jesienne przyprawy - cynamon, kardamon, goździki i imbir.

Ciasto jest mięciutkie, puszyste, a dzięki korzennym przyprawom jest idealnym deserem na jesień. Spróbujcie posmarować je wegańską nutellą lub masłem orzechowym, pycha!

zdjecie

Lista zakupów (na okrągłą tortownicę ok. 16 cm)

Przepis

Tortownicę wykładamy na spodzie i na bokach papierem do pieczenia.

W naczyniu przygotowujemy mieszankę mąk. Dodajemy do niej proszek do pieczenia, sól, sodę oczyszczoną, babkę, gumy i proszek do pieczenia.

Jabłka obieramy, wykrawamy ogryzki i kroimy na mniejsze kawałki.

W szklance przygotowujemy zastępnik jajka - rozpuszczamy proszek w 60 g aquafaby.

W osobnym naczyniu mieszamy jogurt z wszystkimi przyprawami.

Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (dolna grzałka + termoobieg).

Ubijamy mikserem lub w robocie kuchennym aquafabę z octem jabłkowym na sztywno. Odstawiamy.

W osobnej misce rozcieramy mikserem erytrytol z zastępnikiem jajka i olejem, aż wszystkie składniki idealnie się połączą.

Wsypujemy połowę przygotowanej mąki przesiewając. Miksujemy. Po połączeniu dodajemy pozostałą, przesianą mąkę. Miksujemy do połączenia składników.

Dodajemy jogurt z przyprawami. Miksujemy do uzyskania gładkiej masy.

Dodajemy ubitą pianę z aquafaby. W celu połączenia masy z aquafabą delikatnie mieszamy ciasto drewnianą łyżką. Nie używamy już miksera!

Nakładamy ciasto do przygotowanej tortownicy.

Układamy na wierzchu cząstki jabłka, delikatnie popychając je w dół masy. Posypujemy cynamonem.

Od razu wkładamy do piekarnika. Pieczemy ok. 45 minut. Następnie uchylamy drzwiczki piekarnika i w ten sposób schładzamy placek przez kolejne 10-15 minut. Dzięki temu nie “oklapnie”!

Wyjmujemy ucierańca z piekarnika.

Najlepiej od razu ściągamy obręcz tortownicy, wyciągamy placek na kratę do studzenia i zostawiamy bez spodu i papieru do pieczenia, żeby się nie “spocił” i zbyt nie zawilgł.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

01.11.2020
Obserwuj Pokarmlove w mediach społecznościowych
© 2016-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.