Za niedługo wszędzie zaczną pojawiać się przepisy na wegańskie serniki, korzenne ciasteczka i pierniki, czego z całego serca nie mogę się doczekać. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tak brakuje nam wesołych chwil, przyda się trochę magii świąt. Ale nie wyprzedzajmy zbytnio faktów. Jeszcze listopad, wyjątkowo piękny w tym roku i aura sprzyja jesiennym wypiekom.
Jeśli więc wciąż zjedliście za mało dyni, albo już nie wiecie co zrobić z tymi, które zostały Wam po ostatniej wizycie na targu, przeróbcie je na jednomiskowy chlebek dyniowy. Jednomiskowy, więc łatwy i szybki! Ciasto jest wilgotne i miękkie, a jesiennego smaczku dodaje mu orzechowy “serek” z nerkowców i orzechów laskowych. Chlebek możecie jeść sam lub posmarować go ulubionym dżemem. Świetnie smakuje z domowymi zasmażanymi jabłkami!
Do upieczenia chlebka użyłam dyni odmiany Muscat de Provence, ale każda dynia, która szybko mięknie w piekarniku będzie odpowiednia!
Lista zakupów (na normalnej wielkości keksówkę)
- ok. 0,5 kg upieczonej dyni
- 100 g mąki owsianej
- ok. 150 ml dowolnego napoju roślinnego
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- 20 g roztopionego masła wegańskeigo
- 2 łyżki syropu klonowego
- cynamon do smaku (u mnie jakieś 2 łyżeczki)
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki aromatu prawdziwej wanilii
- 20 g pokruszonych orzechów włoskich
- 45 g nerkowców
- 15 g uprażonych orzechów laskowych
- kilka połówek orzechów włoskich do dekoracji
Przepis
Zalewamy wodą nerkowce i orzechy laskowe - najlepiej kilka godzin przed zabraniem się za robienie chlebka. Orzechy można zblendować na sucho, ale wtedy pojawią się grudki. Namoczmy je, jeśli chcemy zaoszczędzić sobie pracy i czasu przy ich rozdrabnianiu, a przy tym mieć idealnie gładki krem.
Pieczemy dynię do momentu, aż będzie miękka. Możemy użyć również przygotowanego wcześniej musu/puree z dyni. Blendujemy,
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (termoobieg + dolna grzałka).
W dużej misce łączymy wszystkie składniki (oprócz orzechów na krem i orzechów zostawionych do dekoracji). Mieszamy bardzo dokładnie drewnianą łyżką.
Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia i przelewamy masę.
Chlebek pieczemy ok. 40 minut, aż do momentu gdy wsadzana w niego wykałaczka będzie całkowicie sucha. Uważamy przy tym, by ciasta zbyt nie wysuszyć.
Blendujemy namoczone wcześniej i odcedzone orzechy na gładki krem. Smarujemy lekko przestudzone ciasto. Na koniec dekorujemy połówkami orzechów włoskich.
Podajemy samo, z dżemem, masłem orzechowym lub owocami!