Na blogu znajdziecie mnóstwo pomysłów na ciasta na kruchych spodach, najbardziej jednak klasycznym ciastem kruchym jest tradycyjna tarta, którą robię w domu często, ale jakoś nie było okazji podzielić się z Wami przepisem. Tym razem mam więc dla Was recepturę na tartę z najlepszymi, sierpniowymi owocami sezonowymi - śliwkami! 💜
Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka - przez ilość różnych mąk - ciasto wydaje się trudne, jest zupełnie odwrotnie. Wystarczy zagnieść je jak zwyczajne ciasto kruche, schłodzić i upiec, wychodzi idealnie kruche! Do tego tona świeżych owocków, dzięki której nie trzeba dodawać do ciasta cukru i wychodzi cudowna, letnia tarta!
Lista zakupów (blaszka ok. 25 cm):
- 25 g mąki migdałowej
- 25 g mąki kokosowej
- 30 g mąki ryżowej
- 40 g mąki owsianej
- 20 g mąki z tapioki
- 20 g mąki z amarantusa
- 55 g masła wegańskiego Naturli
- 1 łyżka śmietany Planton Creamo
- 5 g zastępnika jajka
- 30 g aquafaby
- 1 łyżka lodowatej wody
- szczypta soli
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- ok. 1 kg dojrzałych śliwek węgierek
- 4-5 łyżek erytrytolu
- 2 łyżki cynamonu
- 1-2 łyżki bezglutenowej bułki tartej
Przepis
Przygotowujemy kruche ciasto.
W aquafabie rozpuszczamy zamiennik jajka i wkładamy do lodówki.
Wszystkie mąki mieszamy ze sobą i przesiewamy na stolnicę lub czysty blat.
Dodajemy sól, proszek do pieczenia i mieszamy.
Prosto z lodówki do ciasta dodajemy masło, siekamy nożem lub specjalnym nożykiem do kruchego ciasta, aż do uzyskania kawałków oleju wielkości ziarenek groszku.
Wtedy dodajemy śmietanę, lodowate “jajko” i wodę. Zagniatamy jak najszybciej delikatnymi ruchami końcówek palców, aby jak najmniej zagrzać ciasto.
Formujemy kulkę, zawijamy w folię spożywczą lub woskowijkę i wkładamy do lodówki najlepiej na minimum 3 godziny (ale stanowczo nie mniej niż 30 minut).
Kiedy ciasto jest już w lodówce, przygotowujemy śliwki. Wyciągamy pestki, kroimy w ćwiartki, zasypujemy erytrytolem, cynamonem i bułką tartą. Dokładnie obtaczamy owoce w mieszance i zostawiamy.
Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni na termoobiegu.
Ciasto wałkujemy pomiędzy dwoma kawałkami folii w kształ okręgu. Przenosimy na wałku (lub arkuszu folii) do blaszki. Dociskamy brzegi i dziurawimy w kilku miejscach ciasto widelcem (zapobiega to wybrzuszaniu ciasta w piekarniku).
Wkładamy do piekarnika zmniejszając jednocześnie temperaturę do 200 stopni. Pieczemy ok. 5 minut.
Wyciągamy ciasto, układamy w blaszce owoce i pieczemy kolejne 15-20 minut, aż owoce zaczną skwierczeć i “bulgotać”.
Ciasto kroimy przestudzone.