Menu close
06.12.2020

Drożdżowe rogaliki z makiem są świetną propozycją na świąteczny stół - małe, jednoporcjowe ciastka, z dużą porcją masy makowej, polewą z nerkowców i kandyzowaną pomarańczą. Esencja Świąt!

zdjecie

Jak zawijać bezglutenowe ciasto drożdżowe?

Zawijanie bezglutenowego ciasta drożdżowego czy to w roladę, czy cynamonowe rollsy czy właśnie rogaliki nie wymaga ogromnych umiejętności, ale niezbędne jest przygotowanie odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim miejcie pod ręką gumową, giętką podkładkę - ja kupiłam gumową “stolnicę”. Dlaczego? Ciasto do niej nie przywiera, a dzięki temu, że jest giętka, pomaga przy zwijaniu drożdżowych wypieków.

Po drugie - ciasto jest miękkie i bez problemu da się rozwałkować, ale brak glutenu sprawia, że łatwo się rozrywa i kruszy. Przed rozwałkowaniem pożądnie rozgrzejcie je w rękach, wyrabiając na stolnicy. Próbujcie również jak najmniej używać samych rąk przy zawijaniu drożdżówek, a korzystajcie z podkładek lub foli. Kawałki rozwałkowanego ciasta przełóżcie na matę (sprawdzi się też większy kawałek folii), posmarujecie je nadzieniem, następnie przy jej pomocy zwijajcie rogaliki, delikatnie dociskając przy każdym “obrocie”.


Zamiast rogalików z makiem, z takiego samego ciasta drożdżowego możecie przygotować makowiec - wskazówki jak zamiast rogalików przygotować roladę znajdziecie w przepisie na serową roladę z tofu. Pamiętajcie o przygotowaniu większej ilości masy makowej!

zdjecie

Lista zakupów

Masa makowa: domową masę makową przygotowuję zazwyczaj z tego przepisu Jadłonomii - na rogaliki wystarczy ok. 1/4 porcji. Nie znalazłam jeszcze w sklepie wegańskiej i bezglutenowej jednocześnie gotowej masy makowej - Helio sprzedaje bezglutenową, ale jako jedyny w składzie ma mleko. Pozostałe zawierają mąkę lub skrobię pszenną.

Przepis

Namaczamy nerkowce (im dłużej będą się moczyć, tym gładsza wyjdzie polewa).

Najpierw przygotowujemy masę makową np. z powyższego przepisu Jadłonomii.

Następnie przygotowujemy ciasto.

W małym garnuszku podgrzewamy mleko do temperatury ok. 37 stopni (ma być odrobinę cieplejsze niż nasz palec).

Rozpuszczamy masło wegańskie/margarynę i studzimy.

Przygotowujemy mieszankę mąk i przesiewamy ją do miski.

W garnku/misce umieszczamy drożdże, dodajemy sól, babkę, gumy i zalewamy połową mleka. Dokładnie mieszamy rozcierając, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Wtedy wsypujemy 1/2 szklanki mieszanki mąk. Mieszamy do połączenia składników. Zawijamy garnuszek czystą ścierką i odkładamy w ciepłe miejsce na 15 minut (np. na lekko podgrzanej płycie indukcyjnej).

Blendujemy na gładko tofu.

Po tym czasie dodajemy do zaczynu pozostałe mąki, mleko, cukier, tofu i masło.

Mieszamy wszystko drewnianą łyżką, aż składniki będą idealnie połączone. Następnie wyrabiamy rękami przez ok. 10 minut - ciasto ma być sprężyste i gładkie.

Uformujmy je w kulkę i zostawmy w misce, którą przykrywamy ścierką i znów odkładamy w ciepłe miejsce na ok. 2 godziny. Ciasto powinno mniej więcej podwoić swoją ilość.

Wyrośnięte ciasto układamy na gumowej macie-stolnicy, dużym kawałku papieru do pieczenia lub folii. Wyrabiamy chwilę w rękach.

Rozwałkowujemy w kształt prostokąta.

Wycinamy trójkąciki - powinny być dość długie, zwężające się delikatnie.

Przy dłużej krawędzi trójkąta nakładamy łyżeczkę masy makowej.

Zawijamy ciasto w rogalika, używając do tego gumowej podkładki - za każdym obrotem lekko dociskamy.

Układamy rogaliki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy w cieple na kolejne 30 minut.

Wkładamy do piekarnika, ustawiamy temperaturę 180 stopni na programie termoobieg + dolna grzałka. Pieczemy ok. 30-40 minut (licząc od nierozgrzanego piekarnika).

Blendujemy dokładanie odcedzone nerkowce z ksylitolem. Smarujemy wystudzone rogaliki, a następnie ozdabiamy kandyzowaną skórką pomarańczową.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

06.12.2020
Obserwuj Pokarmlove w mediach społecznościowych
© 2016-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.