Przepis na kluski z dynią kiedyś funkcjonował u mnie jeszcze w wersji wegetariańskiej. Po przejściu na dietę roślinną koniecznie musieliśmy go jednak zweganizować. Okazało się to niezwykle proste - ricottę z łatwością można bowiem zamienić na tofu!
Kluski robi się dość łatwo i szybko, a smakują jak ósmy cud świata! Idealnie poprawiają humor w ciemne, jesienne wieczory 💚. Dodatkowo są idealnym przykładem na to, że z dyni można zrobić wszystko i nie musi to być zawsze potrawa pachnąca przyprawami korzennymi!
Lista zakupów (na ok. 20 kuleczek)
Kluski:
- dynia - 400 g po obraniu (czyli ok. 700 g przed obraniem)
- 300 g tofu naturalnego
- 40 g mąki ryżowej
- 30 g mąki z tapioki
- 1/2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
- 7-8 g zamiennika jajka (rozpuszczonych zgodnie z instrukcją)
- 1 łyżeczka rozmarynu
- sól i pieprz do smaku
- odrobina oliwy do polania dyni
Sos:
- 4 łyżki oliwy
- mała garść świeżej bazylii
- 1/2 ząbka czosnku
- 2 łyżeczki płatków drożdżowych nieaktywnych
Wegański parmezan:
- 20 g nerkowców
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych nieaktywnych
- sól do smaku
Przepis
Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Dynię obieramy, wydrążamy pestki i ktoimy w kostkę. Pieczemy posypaną solą, pieprzem, rozmarynem i oliwą przez ok. 25 minut (aż zmięknie).
Przygotowujemy “parmezan”. Na rozgrzanej patelni prażymy nerkowce uważając, żeby ich nie spalić. Przestudzone blendujemy razem z płatkami drożdżowymi i solą.
Równocześnie mieszamy sos - wszystkie składniki blendujemy na gładko.
W naczyniu blendera mieszamy upieczoną, lekko przestudzoną dynię z porządnie odsączonym tofu (włóżcie je pomiędzy arkusze ręcznika papierowego i zgniećcie ciężkimi książkami) i pozostałymi składnikami kluseczek. Blendujemy na gładką masę.
Gotujemy osoloną wodę w dużym garnku.
Łyżką nabieramy masę i formujemy kuleczki. Jeśli masa będzie się lepić do rąk, po prostu trzeba je umyć lub obtoczyć w odrobinie mąki ryżowej 😉
Wrzucamy je do gotującej się wody. Gotujemy ok. 6 minut, jeśli kuleczki są malutkie; do 8 minut, jeśli są większe (moje gotowałam 8 minut). Po wyjęciu ich z wody odkładamy je na ok. 5 minut, aby odrobinę stwardniały.
Kluseczki układamy na rukoli, polewamy przygotowanym sosem i posypujemy naszym wegańskim “parmezanem”.