Znacie to uczucie, kiedy totalnie przez przypadek wyczarujecie danie, które tak bardzo pachnie i smakuje dzieciństwem, że aż w oku zaczyna kręcić się łza nostalgii? Szczególnie odkąd porzuciłam niewegańskie produkty, zaczęłam wpadać w kuchni na bariery, których wcześniej po prostu nie zauważałam: jak zagęścić zupę, co dodać jako sos do sałatki itp. Wiadomo, w sklepach znajduje się coraz więcej zamienników wegańskich, ale ich ceny mogą czasem przerazić, a też z dostępnością nie zawsze jest perfekcyjnie.
Danie, którym dzisiaj się z Wami dzielę jest dla mnie ważne z dwóch powodów: po pierwsze, oddtworzyłam nim jedną z ulubionych przeze mnie zup mojej babci - ziemniaczankę. W dzieciństwie, zwłaszcza w zimie, po lekcjach czy po sankach lubiłam jak to właśnie ona - tłuściutka, gorąca zupa ziemniaczana czekała na stole. Już w trakcie jej gotowania nie mogłam powstrzymać wzruszenia! Pachniała domem babci! 👵🏻 Po drugie, zupa początkowo miała być tylko próbą mojego pomysłu: śmietanki z pieczonego kalafiora, którą chciałam spróbować ją zagęścić. Koncepcja okazała się strzałem w dziesiątkę i (przynajmniej do zupy ziemniaczanej) smakuje idealnie! Łapcie przepis na domową, babciną ziemniaczakę z (wegańską) wkładką, idealna na jesienne i zimowe wieczory 💚
Lista zakupów
Zupa:
- bulion warzywny ok. 1 litra (do bulionu można użyć marchewki, pietruszki, selera, pora, zgrilowanej cebulki)
- ziemniaki ok. 1/2 kg
- marchewka
- soczewica 40 g (u mnie 20 g zielonej i 20 g czerwonej) - w zupie to ona odpowiadać będzie za tę charakterystyczną konsystencję mięsa z bulionu, której w dzieciństwie nie lubiłam, ale w wersji wegańskiej jest cudowna ❤️
- ząbek czosnku
- natka pietruszki
- gałka muszkatołowa 1/2 łyżeczki
- majeranek 2 łyżeczki
- sól, pieprz
- olej/oliwa ok. 1 łyżeczka
Dodatkowo: 3 szklanki wody
Śmietanka:
- kalafior 150 g (ok. 6 różyczek)
- mleko roślinne ok. 100 ml (ja użyłam migdałowego)
Przepis na śmietankę:
Kalafiora dzielimy na różyczki, pieczemy w 200 stopniach ok. 20 minut (aż zrobi się zarumieniony). Przekładamy do naczynia blendera. Dodajemy mleko. Blendujemy bardzo dokładnie, żeby jak najlepiej pozbyć się grudek. Dodajemy 2-3 chochelki ciepłej zupy (bulionu). Blendujemy jeszcze przez kilka minut.
Przepis na zupę ziemniaczaną:
Gotujemy bulion (lub podrzewamy gotowy lub wcześniej przygotowany).
Soczewicę płuczemy, zalewamy wrzątkiem. Odczekujemy kilka minut i odcedzamy.
Ziemniaki i marchewkę kroimy w kostkę. Siekamy czosnek i natkę pietruszki.
Do gorącego bulionu dodajemy olej, czosnek, ziemniaki, soczewicę i marchewkę. Zagotowujemy. Jeśli lubimy mniej gęstą zupę, dodajemy 2-3 szklanki gorącej wody. Następnie dorzucamy pietruszkę.
Następnie delikatnie, ciągle mieszając dodajemy do garnka przygotowaną wcześniej śmietankę. Doprawiamy do smaku. Zagotowujemy.
Gotujemy tak długo, aż ziemniaki i soczewica będą ugotowane.
Podajemy ze świeżą natką i chlebem.